У радости и свечарском расположењу прослава славе Новог Сада, престоног града Епархије бачке, после свете архијерејске Литургије,  настављена је свечаном академијом под сводовима Српског народног позоришта.

Ове године у оквиру прославе градске славе обележено је више јубилеја: 260 година упокојења знаменитог епископа бачког Висариона Павловића, 275 година од оснивања Висарионовог колегијумапрве високе школе у Срба, 275 година од оснивања Висарионове болнице и 285 година од оснивања Рождество-Богородичне латинско-словенске школе. Тим поводом, заједно са Православном црквеном општином новосадском, Гимназија Јован Јовановић Змај, која је чувар и настављач културне и просветне традиције Велике српске православне гимназије и свих школа које су у последња три века постојале у порти Саборне цркве у Новом Саду, приредила је пригодан програм. Свечаној академији су, поред Епископа бачког г. Иринеја и многобројних Новосађана, присуствовали и председница Народне скупштине Републике Србије гђа Маја Гојковић, градоначелник Новог Сада г. Милош Вучевић, Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије и Владика крушевачки г. Давид.

По интонирању химне Боже правде, тропара Светом Георгију и химне школе, у извођењу хора Гимназије Јован Јовановић Змај и уметничким вођењем Јована Травице, Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј поздравио је присутне на свечаној академији истакавши да је свети Георгије сведок љубави за све народе. Владика је подстакао присутне да размишљају да почетак високог школства  у Срба не везују искључиво за Велику школу у Београду, јер је и сам Доситеј Обрадовић рекао да није било Висарионовог колегијума не би било ни Велике школе.

Присутнима се, одмах потом, обратила и проф. др Ана Ланговић-Милићевић, државни секретар у Министарству просвете, напоменувши да док је Европа имала своје просветитеље, Срби су у Јужној Угарској имали просвећеног владику Висариона и његове сараднике Дионисија Новаковића, Јована Рајића, Захарију Орфелина, Јоакима Вујића и многе друге.

Директор Гимназије Јован Јовановић Змај др Радивоје Стојковић, коме је од стране Светог Архијерејског Синода Спрпске Православне Цркве додељен орден Светог Саве другог реда, говорио је о једном од најзначајнијих епископа Епархије бачке Висариону Павловићу и о школама које је он основао у бурном 18. веку.

У даљем току прославе хор матураната Гимназије отпевао је ШестопсалмијеСергеја Рахмањинова, после чега су, у режији Воје Солдатовића, некадашњег ученика Гимназије, а под руководством професорâ Мирјане Грдинић и Наташе Будимир, ученици Гимназије: Андрија Луковић, Александар Лукач, Никола Голеш, Лука Рудић, Борис Петровић, Марко Живковић, Алекса Бајат, Алекса Вујиновић (клавирска пратња) извели наративно-поетски приказ из живота цењеног владике Висариона Павловића, под називом Да се из сећања не избрише.

Хор и оркестар Гимназије Јован Јовановић Змај напослетку вечери, на велико задовољство присутних, отпевао је Осму руковет, песме са Косова и Метохије, Стевана Стојановића Мокрањца и три композиције у аранжману диригента Јована Травице: Бојерку, Кнез Михајлово коло и Уснила је дубок санак.

Извор: Епархија бачка