Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј стигао је 1. јуна 2019. године у Дамаск, главни град Сирије.

Његову Светост Патријарха г. Иринеја и часно посланство Српске Православне Цркве на најсвечанији начин дочекао је Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свег Истока г. Јован са архијерејима славне Антиохијске Патријаршије и благочестивим народом сиријске престонице.

У суботу, 1. јуна 2019. године, у Катедрали Патријаршије у Дамаску служена је свечана доксологија поводом доласка Његове Светости Патријарх српског г. Иринеја и посланства Српске Православне Цркве у званичну (мирну) посету Његовом Блаженству Патријарху антиохијском и свега Истока г. Јовану и древној Антиохијској Патријаршији.

После торжественог дочека и проласка патријарха Иринеја и чланова посланства Српске Цркве улицама Дамаска, у Патријаршијској Богородичиној цркви Његову Светост су, са патријархом Јованом, дочекали архијереји Антиохијске Цркве, других хришћанских Цркава, високи државни функционери, отправник послова Амбасаде Србије у Сирији г. Милан Вијатовић, амбасадор Руске Федерације г. Александар Јефимов и амбасадор Белорусије г. Јуриј Слука.

У топлој поздравној речи патријарх Јован је најпре пожелео добродошлицу патријарху Иринеју у „срце Цркве Антиохије“ у име све пуноће Антиохијске Цркве, митрополита, епископа, свештенства и свег верног народа, затим сабраће патријараха свих хришћанских Цркава и свих хришћана, као и у име свих сабраних и грађана Сирије, муслимана и хришћана, преноси званичној Фејсбук страница Антиохијске Патријаршије.

-Дочекујемо Вас пред празник Вазнесења Господњег и сећамо се речи Господа Исуса Христа који је апостолима рекао да ће бити ‘с нама у све дане до свршетка света’. Те речи одзвањају у нашим срцима и ушима две хиљаде година и управо захваљујући том духовном налогу и знању, хришћани Антиохијске Цркве живе и опстају све ово време, рекао је патријарх Јован.

Подсетивши на своју посету Српској Цркви у октобру пошле године, патријарх Јован је рекао да Српска Црква такође живи на крви мученика, светих и исповедника који су пострадали у име Господа Исуса Христа, а исто ће патријах Иринеј моћи да види и током своје посете Сирији „на лицима наше деце и наших родитеља“. Сетивши се у сваком погледу добрих људи Српске Цркве, од престоног Београда преко Ниша, Црне Горе, па до Косова и Метохије – историјског срца Српске Цркве и других места које је посетио, патријарх Јован је високом госту поручио да су „врата наших цркава и срца, као и срца верника широм отворена“, а да долазак Свјатјејшег сведочи да је Православље јединствено без обзира на све недаће.

Рекавши да Антиохијска Црква постоји „откад смо приковали наше очи за распеће и да управо из Часног Крста црпемо сваку снагу“, патријарх Јован је додао: -Наша звона смо овде поставили пре две хиљаде година, звонили смо и звонићемо њима и убудуће као потврда наше љубави према Господу који нас воли“.

-Молимо се заједно за мир у овој земљи, са свим њеним синовима и за дијаспору. Молимо се за све оне који су отети, а међу њима и за нашу браћу, митрополите Алепа – Мар Григорија Јухана Ибрахима и Павла (Булоса) Јазигија, усред света слепог за њихов нестанак“, рекао је, између осталог, Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока г. Јован.

Уследило је обраћање Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја:

Ваше Блаженство, Патријарше Велике Антиохије, Сирије, Киликије, Иверије, Месопотамије и свега Истока, вазљубљени у Господу брате и саслужитељу наше смерности, господине Јоване,

Ваша Високопреосвештенства и Преосвештенства, пречасни оци, драга браћо и сестре !

Ал Масйх кам! Христос анести! Христос воскресе!

Благодаримо Господу за дар Његове љубави и милости да данас можемо да се налазимо овде, у Вашем светом саборном храму, у седишту Вашега Блаженства и средишту древне, славне и мученичке апостолске Антиохијске Цркве, у граду у којем су ученици Христови по први пут названи хришћанима. Братски захваљујемо Вама, Блажењејши брате, на срдачном братском дочеку и на топлој добродошлици. Преко Вас захваљујемо и свој пуноћи Ваше најсветије Цркве.

У Богу, молитвеним посредовањем Пресвете Богородице и свих светих, наше су Цркве заиста сестринске јер један је Дух  исповедништва и љубави према Христу који их је вековима надахњивао: вас од апостолȃ и светог Игнатија Богоносца, а нас од светог цара Лазара. То је исти онај Крст голготски који Сȃм Господ наш понесе и који је свим хришћанима света знак победе над грехом, смрћу и ђаволом, знак велике радости Васкрсења.

У Вама, Ваше Блаженство, у архијерејима Антиохијске Цркве, у монасима, свештенству и верном народу Ваше Патријаршије, видимо исти крст страдања, прогона, расељавања и мучеништва, који је познат нашем народу, а који Ви изнова, пред целом Васељенском Црквом, данас са трпљењем носите и славу Васкрсења пројављујете.

Молимо Вас за Ваше молитве пред Господом. Приступамо Гори сионској, Граду Бога живога, Небеском Јерусалиму, и, окружени милијардама анђела (ср. Јевр. 12, 22), потврђујемо и исповедамо јединственост и вечност Цркве Божје. Њена је Глава Сȃм Христос. Стога је само Он апсолутно Први у Цркви Његовој. На њу и кроз њу се излива божанска благодат и љубав у којој је радост нашег сусрета са Вама.

Просторна, земаљска раздвојеност није ништа према истини и вери која уједињује у Господу наше помесне Цркве. У њима је јединствена благодат која делује непрестано од дана Педесетнице. Њу и сада и свагда призивамо да у истини и правој вери останемо, а да сва страдања и искушења пребродимо и у тихо пристаниште Царства Божјег упловимо.

Још се молимо Господу, Који чува наше сестринске Цркве и побожне братске народе, да и ми, наше садашње покољење, једном вером коју једнодушно исповедамо, у страдањима и искушењима која подносимо, смело и без осуде поновимо речи које је први изговорио апостол Павле: „Боже сачувај да се чим другим хвалим осим крстом Господа нашега Исуса Христа, којим се мени разапе свет и ја свету“ (Гал. 6, 14). Те речи су одговор на сва питања која човек може поставити. У свим временима, а нарочито данас, прогони хришћана су потпуно отворени и јавни, а небројена лукавства и искушења демонска, у личном животу и друштву, вребају и савлађују слабе, неприпремљене људске душе. Речи које нас упозоравају на ништавност и пролазност царства земаљског, постављају божански Завет пред свакога хришћанина. Молимо се да нас Господ учини достојнима да се ми по њима владамо да бисмо и ми стали пред Господа у светлости Васкрсења Његовог. Храбримо и бодримо једни друге, призивајући у помоћ молитве Владичице наше Богородице, светих небеских сила и свих светих!

Ис пола ети, Макариотате Деспота!

По завршетку свечаног дочека у дворишту Патријаршијског двора и у самоме двору приређен је пријем током кога су патријарси Иринје и Јован благосиљали верни народ и примали многе високе личности сабране на дочеку. Информативна служба Антиохијске Патријаршије наводи и да су се у пригодном програму могли чути предивни гласови појаца који су песме изводили на сиријском, али и српском језику.

Патријарх српски г. Иринеј боравиће до 8. јуна 2019. године у званичној (мирној) посети Патријарху антиохијском и свега Истока г. Јовану и Антиохијској Патријаршији. Часну пратњу Патријарха српског чине Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Епископ шумадијски г. Јован, архимандрит Дамаскин (Грабеж), протојереј-ставрофор Божо Бакајлић, протођакон Дамјан Божић, ђакон Владимир Руменић и ипођакон Дејан Накић.

Извор: Радио Слово љубве, Кабинет Његове Светости Патријарха