Празник Савиндан Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин прославио је светом архијерејском Литургијом у храму Васкрсења Христовог, ломљењем славског колача у Ваљевској гимназији и Пољопривредној школи и посетом Обреновцу, где је присуствовао Светосавској академији у обновљеном Соколском дому.

„Није Врачар последњи гроб, нити Синан – паша последњи гробар“, казивали су рециталом у част Светог Саве – оца српске Цркве и просвете ученици Пољопривредне школе Ваљево. Јасно је, спаљивањем светог тела најдрагоценијег изданка нашег рода, замисао о његовом умирању изјаловила се. У бићу српског народа личност Светог Саве живи и живеће. Из године у годину све јаче јер, након разних идеолошких странпутица, ради опстанка у најширем смислу Светосављем се морамо водити. Празник Савиндан изнова нас уверава да с љубављу према духовном оцу српског народа расту нове генерације.

Свети Сава са Христом је све. Без Њега, историја би га памтила као једног у низу државника. Он је сунце које сија српском народу, а ми бисмо требали бити његови зраци, беседио је владика Милутин на светој Литургији у Храму Вакрсења Христовог.

-Шта би рекао Свети Сава да данас прошета Ваљевом? Да ли би нас препознао, кад би видео латиничне натписе на радњама по нашим улицама? Савин отац Стефан Немања (потоњи Симеон Мироточиви) говорио је да не смемо заборавити нити једну реч свог језика, а камоли писмо. Руси и Македонци ћирилицу чувају, а ми је заборављамо. Немамо ништа против ичег туђег, али чувајмо своје писмо од нестанка јер оно је део нашег бића, поручио је ваљевски архијереј у светосавском слову у саборном храму. Традиционално, сабрање је украшено песмом најмлађих светосаваца – предшколаца и школараца, које је свештенство храма даривало пакетићима.

Ваљевска гимназија столеће и по стуб је просвете града на обалама Колубаре. У њеним клупама стасавали су многи великани српске науке, духовности и културе. Част је походити то прелепо здање, које је, између осталих, српском роду даривало Светог Владику Николаја и академика Матију Бећковића, два дива из чијих речи се увек црпи снага, рекао је Владика Милутин, приликом славског обреда у овој школи.

-Ђаци Ваљевске гимназије сваке године припреме сјајан програм за Светосавску академију и „одведу“ нас у време Светог Саве. И то је дивно! Свети Сава је победио смрт, живећи у Христу Господу. Показао нам је пут којим треба да идемо, да се не би сурвали у гроб. Он је сунце српске просвете, науке и културе. На нама је да будемо добри – зраци тог сунца. У супротном, потамнићемо сјај. Дакле, отклонимо грех и сијајмо Христом, баш као Свети Сава, рекао је владика Милутин. Пожелевши директору Ваљевске гимназије др Војиславу Андрићу, наставницима и ученицима, много успеха, Владика Милутин честитао је признање Казнено-поправног завода Уздарје „Од злата беседа“, којим је школа ове године награђена за допринос у реализацији културно-уметничких програма у КПЗ-у.

Кад се пређе капија, на сваком кораку види се српски домаћин. И зато је у ваљевску Пољопривредну школу увек лепо доћи. Она има доброг директора са којим се може о разним темама причати.

-Лепо је видети све ове биљке које красе ово парче нашег града. У овој школи увек понешто научим о одржавању цвећа и дрвећа, како је Господ у рају заповедио. Дошао сам да преломим славски колач као комшија. Да се радујем са вама… Тајна личности Светог Саве тешко је докучива. Имамо Светог Владику Николаја и Аву Јустина да нам у томе помогну јер они су успели да га сагледају. Свети Сава имао је духовне очи, небеске, сијајуће, премудре… Благо нама да га славимо, док нас он гледа како своје духовне очи отварамо, део је славске честитке Владике Милутина у Пољопривредној школи са домом ученика. У име колектива, благодарје епископу, уваженим гостима и колегама, упутио је директор Милан Гајић, уз обећање да ће настојати да у временима која долазе ова установа остане на светосавском путу.

Након славског обреда, у свечаној сали приређен је културно-уметнички програм посвећен Светом Сави. Песмама и рециталима, ученици Пољопривредне школе провели су присутне кроз славне тренутке српске историје, са нагласком на мисионарску делатност Светог Саве, чије су тековине наш бесцени аманет. Како традиција домаћина налаже, директор Милан Гајић са колегама угостио је учеснике славске свечаности агапама у ресторану школе.

Обреновац – У лику Светог Саве сажет је дух обожене српске нације. Велелепно здање обновљеног Соколског дома у Обреновцу било је домаћин Светосавске академије, која традиционално на Савиндан окупља бројне Обреновчане око речи и песама славословља првом српском архиепископу, духовном и културном оцу српског народа. О узвишености лика и дела Светог Саве кроз векове казивала је настојатељица манастира Грабовац монахиња мр Ирина (Ђорђић), док су песмама и игроказом хвалу узнели ученици Основне школе „Јован Јовановић – Змај“, Црквени хор „Свети Јоаким и Ана“ и Дечји црквени хор „Ваведење Пресвете Богородице“, под управама др Габријеле Вучај и дипл. композитора Маје Обрадовић. Академији је присуствовао и Епископ ваљевски г. Милутин са сарадницима.

-Измољен од Господа времешним родитељима жупану српском Стефану Немањи и благочестивој му супрузи Ани, принц Растко промислом Божјим био је предодређен да славом Христа Господа буде овенчан, а роду из ког је потекао велики аманет остави. Испуњен љубављу према Ономе који је сам Љубав, краљевске одежде мења црном ризом и, попут апостола и светитеља, живот посвећује чињењу добра за народ, не марећи да ли он то препознаје.
Свети Сава, духовни горостас и непомрачиво светило Цркве српске за сва времена није нам био дат да бисмо му се због мноштва дарова дивили, већ да би служио. Није био створен да би имао потомке телесне, већ чеда духовна, истакла је монахиња мр Ирина (Ђорђић) на Светосавској академији у Соколском дому у Обреновцу.

-Свети Сава просвећивао је свој народ како делом, тако и личним примером живљења. Мирио је завађену браћу над моштима оца, писао, градио школе, цркве и манастире… Само света еванђелска просвета освећује природу човековог бића и преображава човека у бесмртно боголико биће, способно за свети живот и у овом и у оном свету, подсетила је мати Ирина на расуђивање о Светом Сави духовног горостаса нашег доба Аве Јустина Ћелијског. У лику Светог Саве сажет је и одатле, као из средишта, зрачи дух обожене српске нације, а у делу милог нам светитеља налази се све оно што чини суштински и највиши израз Православља на српски начин – Светосавље. Архиепископ Сава свој патриотизам живео је јеванђељски. Космополита у савременом смислу, прожет духом православног екуменизма, он се осећао као код куће у свакој православној заједници, истакла је мати Ирина.

Имати таквог молитвеника пред престолом Божјим какав је Свети Сава радост је са којом расту нове генерације Срба. Зато су, као и овога пута у Соколском дому, дворане пуне када се пева и игра у његову част. А чинили су то заиста дивно обреновачки хорови „Свети Јоаким и Ана“ и „Ваведење Пресвете Богородице“, са диригентима др Габријелом Вучај и Мајом Обрадовић, традиционалним напевима и композицијама савремених аутора. Један од најважнијих, ако не и најважнији тренутак у мисији Светог Саве – добијање аутокефалности Српске Цркве од васељенског патријарха Манојла Сарантена и византијског цара Теодора Ласкариса дочарали су лепо осмишљеним игроказом ученици Основне школе „Јован Јовановић – Змај“. Програм је завршен заједничким наступом хорова и извођењем песме „Будимо људи“, у хармонизацији и аранжману диригента Маје Обрадовић. Песме, која је посвећена 44. наследнику трона Светог Саве, у народу омиљеном Патријарху Павлу.

Мионица – Празник Светог Саве и ове године прослављен је у манастиру Рибница и у храму Светог Вазнесења Господњег у Мионици на најсвечанији и најрадоснији начин. Свету Литургију у манастиру Рибници служио је архијерејски намесник колубарски протојереј-ставрофор Саша Тимотић, а у мионичком храму протојереј- ставрофор Живота Новитовић. По завршетку свете Литургије преломљени су славски колачи са децом и родитељима, након чега су деца извела уметнички програм посвећен Савиндану. Широм школа које припадају мионичким парохијама орила се Химна Светом Сави, која је отварала приредбе у част нашег првог архипастира и учитеља. Свештеници су посетили вртић „Невен“, средњу школу уМионици и основне школе у Ђурђевцу, Кључу, Толићу, Струганику, Команицама и на крају варошку Основну школу ,,Милан Ракић,“. Црквена општина Мионица сву децу пригодно је даривала, а они су се одужили песмица у славу Светога Саве.

Извор: Епархија ваљевска, www.spc.rs