Прослава Васкрсења Господа Исуса Христа у Требињу почело је у 5 часова Васкршњим јутрењем у Саборном храму Светог Преображења Господњег.

Јутрење и свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма и свештеника из других Епархија наше помесне Цркве. Велики број вјерника се причестио, након чега су подијељена васкршња јаја која су украсила дјечица из вртића и основних школа у Требињу.

Као и предходних година у којима смо са нарочитом радошћу ишчекивали и прослављали свеспасоносни празник Васкрсења Христовог, у Коњицу је и овог 2016. љета Господњег дочекана и свечано прослављена Пасха Господња. Храм је био мали да прими све оне који су дошли да узму учешћа у прослави свеспасоносног Васкрсења Христовог. Причешћено је мноштво вјерних, којима су потом подјељена и васкршња јаја. У радости која може на тај начин само да потекне од самог празника и разлије се у душама људи, у пјесми, међусобном честитању, братском цјеливу и туцању васкршњим јајима, Пасха Господња је наставила даље да се празнује у свим домовима вјерних.

У сусрет Пасхи Господњој, сваке недјеље поста, у Парохијском дому у Невесињу држана су предавања за ученике Средњошколског центра „Алекса Шантић“.
Свештеници Младен Чалија и Зоран Илић говорили су на следеће теме: Тумачење Молитве Господње, Страдање и распеће Христово по Јевенђељу Јовановом, Васкрсење Лазарево, Мисија и комуникација Цркве, Крштење – тајна уласка у Цркву, Захвалност и припадност у свјетлу богослужења Цркве. Предавања су била медијски праћена емитовањем на каналу Радио Невесиње.

Васкршњи пост је богослужбени период у коме учешће у богослужењима узима највећи број лаика што је био случај и ове године. Управо је циљ одржаних предавања и био припрема вјерника за прослављање Васкрсења Господњег.
Током поменутог периода богослужења су служена у Саборном храму и по сеоским црквама. Највећи број вјерних узео је учешћа у богослужењима служеним у Саборној цркви у којој је овај период доживио врхунац служењем Пасхалног јутрења и литургија у Пасхалној ноћи. Пасхална литургија служена је и у храму Силаска Светога Духа на апостоле у Кифином Селу.

Најрадоснији хришћански празник Христова Вакрсења је прослављен и у селу Биоград надомак Невесиња. Наиме, у други дан Васкрсења Христовог у храму Успења Пресвете Богородице служена је света Литургија, којом је началствовао надлежни парох јереј Немања Лукета у присуству великог броја вјерника. Радост овога празника над прaзницима и радости над свим радостима је знатно увеличао велики број дјеце из села Биоград. За најмлађе као и претходних година уприличена је додјела васкршњих пакетића, док су они старији уз пјесму и чашицу вина радовали се Христовом Васкрсењу.

Радујући се највећем хришћанском празнику, празнику побједе живота над смрћу, Пасхе Господње, вјерни народ се окупио у храму Херцеговачка Грачаница на Црквини да прослави овај дан којег створи Господ. У 9 часова је служена света Литургија којом је началствовао јереј Драгиша Томић. Црква је била у потпуности испуњена вјерним народом, преко 500 причасника приступили су светом причешћу и примили животворно и спасоносно Тијело и Крв Христа Распетога и Васкрслога. Након дијељења 600 васкршњих јаја и дружења у порти храма, домаћини су позвали присутне на васкршњу трпезу.

Радујући се највећем хришћанском празнику вјерни народ се окупио у храму Светог Николе у селу Симијова. У 9 часова је надлежни парох одслужио Изобразитељну након које се народ у црквеном дому окриjепио и уз незаобилазну гангу прославио Васкрсење Христово.

Из недеље у недељу Часног поста у Билећи се вјерни народ сабирао у свом Саборном храму Светог Саве у Билећи, учествовујући у светим богослужењима. У току Велике Страсне седмице с посебним трепетом се ишло у сусрет Васкрсу. На Велику сриједу увече служена је света тајна јелеосвећења. На Велики четвртак ујутру служена је света Литургија, а увече у 19 часова читана су Јеванђеља страдања Христових. На Велики петак ујутру служени су Царски часови, а увече је служена вечерња служба и изношење плаштанице, трокраки опход око храма са плаштаницом и потом читање статија – погреба Христовог. На Велику суботу ујутру служена је света Литургија.

На Васкрс, вјерни народ испунио је Саборни храм дошавши да узме учешћа у прослави Нове Пасхе, причешћујући се Часним Тијелом и Крвљу Христовом. Након свечаног Васкршњег јутрења служена је света Литургија којом је началствовао старјешина Саборног храма протојереј-ставрофор Небојша Коловић. Саслуживали су јереј Данило Боро и јереј Александра Грчић. У саборишту је припремљена трпеза љубави за вјерне.

У храму Благовјештења у Дубровнику Васкршњу литургију служили су старјешина протојереј Владан Перишић, протојереј Стеван Ковачевић и ђакон Миро Бошковић. Радујући се највећем хришћанском празнику, празнику побједе живота над смрћу, Пасхе Господње, вјерни народ који је испунио дубровачку цркву приступио је светом причешћу и примио животворно и спасоносно Тијело и крв Христа Распетога и Васкрслога. Отац Стеван прочитао је посланицу патријарха Иринеја. Након дијељења васкршњих јаја и дружења, домаћини су позвали присутне на васкршњу трпезу.

Са радошћу је дочекано и прослављено Васкрсење Господње у цркви Вазнесења Господњег у Бијелом Пољу. Васкршњу Литургију служио је јереј Небојша Радић, уз присуство вјених парохије бијелопољске. Велики број вјерника се причестио, након чега су, поред нафоре, подијељена и васкршња јаја. Послије тога трпезом љубави у Парохијском дому настављено је славље.

На Велики петак у храму Рођења Пресвете Богородице у јутарњим часовима слижени су Царски часови, а у послеподневним износење Плаштанице и полагање у Часни гроб. У наставку је служено бдење и читање статија. Свету Литургију служили су протојереј-ставрофор Радивоје Круљ и јереј Бранимир Боровчанин.

У Свету Недељу Пасхе служено је свечано Васкршње вечерње у храму Рођења Пресвете Богородице у Мостару. Вечерње суслужили Епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Григорије и умировљени Епископ г. Атанасије. Свето Јеванђеље по Јовану, зачало 65, читано је на пет језика: грчком, енглеском, њемачком, црквено-словенском и српском.

Васкрсење Христово свечано је дочекано у чапљинској парохији. Велики број верника је у току страсне седмице присуствовао службама у Саборном храму у Чапљини припремајући се молитвено за дочек празника над празницима. Рано на сам дан Васкрса, у 6 часова, служено је Васкршње јутрење а у наставку света Литургија. Након причешћа Телом и Крвљу Христовом и поделе васкршњих јаја славље је настављено у гостопримници храма.

Пасхални празници у манастиру Житомислићу и ове године прослављени су веома свечано. На Велики четвртак ујутро служена је света Литургија, а исти дан увече јутрење Великог петка са читањима дванаест страдалних Јеванђеља. На Велики петак ујутру служени су Царски часови, у 15. часова служба изношења Плаштанице а увече Статије. На овим богослужењима на којој је присуствовао велики број народа овога краја. Пасхално бденије – Литургија Светог Василија Великог на Велику суботу служена је у 15 часова. Васкрсно славље почело је у поноћ јутрењем а настављено је светом Литургијом. Манастирска црква била је преиспуњена вјернима Житомислића, Мостара и околних мјеста. Како је то уобичајено богослужењу су присуствовали браћа фрањевачког манастира из Мостара: Фра Ико Скоко, гвардијан и десет постуланата.

Највећи хришћански празник, Васкрсење Господа Исуса Христа (Васкрс), свечано је прослављен у манастиру Дужи. У препуном манастирском храму Покрова Пресвете Богородице, Пасхално јутрење и свету Литургију служио је отац Петар уз саслужење оца Немање Дражића. Велики број вјерника причестио се Животворним Тајнама Христовим. У току свете Литургије прочитана је и посланица Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја. Након заамовне молитве благословена су и освећена јаја, која су подијељена свим вјерницима. За све госте манастира након свете Литургије припремљено је послужење и у порти манастира настављено је славље, уз пјесму на традиционални херцеговачки начин.

Другог дана Васкрса у храму Христовог Васкрсења и Пребиловачких мученика служена је света архијерејска Литургија. Свету Литургију служили су Епископ тахумско-херцеговачки г. Григорије и умировљени Епископ г. Атанасије уз саслужење многобројног свештенства и верног народа. У току свете Литургије обављена су и четири крштења која су још један показатељ обнове Пребиловаца и живота у овом страдалном селу. Након Литургије и литије преломљен је славски колач, а наставак славља организован је у Духовном и културном центру Свети краљ Милутин, где је отворена новоформирана библиотека Света Стана Арнаут. Оснивање библиотеке је још један весник Васкрсења Пребиловаца.

Извор: Епархија захумско-херцеговачка